A Csíplek! Alapítvány kizárólagos támogatója az eredményes szúnyogmentesség magyarországi megvalósítója, a NO MOSQUITO Kft.

Keresés

Mitől jön meg a szúnyogok kedve a "csípkelődéshez"?

Minden szúnyog aktív a napfelkelte és a naplemente órájában. Célszerű ezért a szúnyog elleni kezeléseket (vagy fanatikusoknak a repülő alakok gyűjtését) erre az időpontra időzíteni. Ettől eltérően a háziszúnyogok-nemébe (Culex) tartozó egyedek éjjel is aktívak (ugyanakkor ezeknél a fajoknál a megtermékenyített nőstény telel át, a hőmérséklet csökkenésével veszítve el aktivitását). Az árvízi szúnyogokra (Aedes) általánosságban jellemző, hogy a napfelkelte és a naplemente órájában a legaktívabbak - kivéve az erdei szúnyogokat, melyeket nem ér a tűző nap, ezért egész nap nagy szenvedéllyel támadják az embert. A maláriaszúnyogokra (Anopheles) és házi szúnyogokra (Culex) jellemző, hogy többnyire éjjel aktívak.

Valamennyi szúnyognak van egy időjárástól és napszaktól függő aktivitási időszaka. A szúnyogok mozgását a fény megléte, vagy hiánya szabályozza leginkább. Általánosan megfigyelhető, hogy kerülik a tűző napot, de ezzel minden bizonnyal sok olvasó is ugyanígy van.

Tigrisszúnyog (Aedes albopictus)Az észak felé agresszívan terjeszkedő Tigrisszúnyog fajra (Aedes albopictus) jellemző, hogy egész nap aktív.

Borús, párás időben a többnyire csak alkonyatkor repülő fajok délen is repülnek. Megfigyelt jelenség, hogy eső előtt a szúnyogok aktivitása fokozódik, valószínűleg a megnövekvő páratartalom miatt.

A repülőgépes permetszórásnak az egyik "el nem ismert" problémája, hogy a szabályok szerint napnyugtáig le kell szállni a repülőgéppel, ugyanakkor a szúnyogok többsége a napnyugta után jön elő a búvóhelyéről. De a közvetlenül naplemente előtt kiszórt neurotoxin még kb. 25-30 perc alatt ér talajt. Egy darabig még ott is hatásos... bár a csípőszúnyogok inkább repülnek ilyenkor.

A Csípőszúnyogok legfőbb ingerei a csípkelődésre a kilélegzett CO2, és a test bomlástermékeinek illata. Inger lehet még (kisebb mértékben) a testszín (vörös és fekete), páratartalom, egyéb testszagok, vér hormonális összetétele és több média szerint az alkohol is, bár ez utóbbi szerintem azért, mert az ittas személyt kevésbé zavarják a szúnyogok csípkelődései.

Megjegyzem, hogy a DEET-tartalmú szúnyogriasztók úgy fejtik ki a hatásukat, hogy egy láthatatlan lepellel burkolják be az őket használó személyt, vagyis a csípőszúnyogok nem érzik a testének az illatanyagait... de ott van még a kilélegzett CO2.

(Továbbá: Kit szeretnek a szúnyoglányok?)
(Továbbá: Milyen ingerek keltik fel a szúnyogok figyelmét?)